Archive

Nisan 17th, 2017

Anne Baba ve Öğretmen İşbirliğinin Yararları

Anne baba ve öğretmenler etkili çalışmalar düzenleyebilen güçlü bir ekip oluştururlar.

Bu ekibin gerçekleştireceği üretken bir anne baba öğretmen işbirliğinin öğretmenlere sağladığı yararlar olduğu kadar anne babalara ve en önemlisi çocuklara önemli yararlar sağladığı bilinmektedir.

Üretken Bir Anne Baba Öğretmen İşbirliğinin Uzmanlara ve Öğretmenlere Sağladığı Yararlar Şöyle Sıralanabilir:

Anne babanın ve çocuğun beklentilerinin, ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Çocuğun okul dışındaki yaşantısı için önemli olan birçok davranışın belirlenmesinde daha anlamlı veriler elde edilmesine yardımcı olur.

“Nerede bu çocuğun annesi?”: Bir babanın baba olma çabaları

Sezai Ozan Zeybek biri 5 diğeri 2 yaşında iki çocuk sahibi. Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyeliği yapıyor. Tam zamanlı babalık ve baba olma sürecini konuştuğumuz Zeybek, eşinin hamileliği sürecinde yaşadıkları medikal süreci ve sonrasında çocuk bakımına dair yerleşmiş bilgileri sarsan deneyimlerini anlatıyor.

“BABALIK SADECE BİR UNVAN DEĞİL. HAYATTA İNSANI ZENGİNLEŞTİREN, İNSANIN KENDİNİ YENİ MECRALARDA KEŞFETMESİNİ SAĞLAYAN BİR TARAFI VAR”

Baba olacağınızı öğrendiğinizde ne hissettiniz?

Bunu söylemekte umarım bir sakınca yoktur: Çocuk sahibi olmaya tam anlamıyla karar vermeden çocuk sahibi olduk. Bambaşka bir hayatımız vardı, yabancı bir ülkede 35 metrekarelik bir evde oturuyorduk. O noktadan bugüne hayatımız pek çok anlamda değişti. Baba olmayı da yolda öğrendim, hâliyle… Fakat babalık sadece bir unvan değil. Hayatta insanı zenginleştiren, insanın kendini yeni mecralarda keşfetmesini sağlayan bir tarafı var.

Babalığa hazırlık sürecini nasıl yaşadığınızı biraz anlatabilir misiniz?

İnsanı baba olmaya hazırlayan pek çok kademe var. Bunlardan bir tanesi mesela hastaneye gitmek, çocuğu ultrasonda görmek, doktorlarla konuşmak… Fakat elbette bu esnada medikal bir bilginin parçası haline geliyor süreç: Ölçümler, hesaplar; sıvılar alınıyor, sıvılar veriliyor, vücuttaki vitaminler hesaplanmaya başlıyor. Bir yanıyla korkutucuydu bunlar. Yani babalığın ilk aşamalarından biri oldukça medikal bir süreç.

Anne-babalar çocuklarının ilk ve daimi öğretmenleridir

Anne-babaların öğretici olarak yetiştirilmesi, çocuklarının eğitim sürecine aktif olarak katılmaları anlamına gelmektedir. Anne-babaların öğretici olarak yetiştirildiği aile eğitimi programlarında, genel olarak erken müdahale, davranış yönetimi ve bağımsız yaşam becerilerinin öğretimi alanlarında öğretim becerileri kazandırılmaktadır.

Bu programlarda anne-babalara kazandırılan bilgi ve beceriler, özel eğitimde çalışan terapistlerin genel yeterlikleriyle önemli ölçüde benzerlik göstermektedir. Bu nedenle, eğitim programlarının iyi yapılandırılması ve organize edilmesi gerekmektedir. Hazırlanan bu programda da bu önemli özellik göz önünde tutulmuştur.

Nisan 17th

Bireysel Farklılıklar ve Psikoloji

Bireysel farklılıklar psikolojinin konusu olarak ele alındıktan sonra, insanı anlama amacıyla sistemli şekilde incelenmeye başlanmıştır.
Bireysel, Bireyler Arası ve Birey İçindeki Farklılıklar: Kişiler birbirine benzemediği gibi, kişinin kendi içindeki özellikleri ve davranışları da farklıdır. Kişilerin devimsel, dil, problem çözme, zihinsel süreçler, duygular, öğrenme özellikleri birbirinden farklı olur. Psikolojide önemli başarımlardan birisi her kişinin davranışlarındaki değişmeye rağmen değişmez davranışları (zeka, kaygı, dikkat gibi) belirlemek ve ölçmek için yöntemlerin geliştirilmiş olmasıdır.

Öğrencilerde bireysel farklılıklar

İnsanlarda bireysel farklılıkları oluşturan durumlar sizce nelerdir? Sizin açınızdan zor ve kolay öğrenen öğrenci ne anlama gelir?

İnsanların doğuştan gelen ve sonradan kazandığı bir sürü bireysel farklılıkları vardır. İnsanın doğasındaki zenginlik bu farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Bireysel farklılıklar

ü Yetenekler ,zeka ,ilgi alanları
ü Zihinsel özellikler
ü Sosyo-ekonomik düzeyleri
ü Bilgi düzeyi ,
ü zayıf ve güçlü yanları
ü tavır ve değer yargıları
ü Bakış açısı gibi bir çok yönden bireysel farklılıklar ve bu farklılıkları ortaya çıkaran bir sürü neden bulunabilir.
Ø kültürel nedenlerden
Ø Aileden gelen baskın gelenek
Ø Çevresel kaynaklanan nedenler

Eğitimde Bireysel Farklılıklar ve Önemi

Eğitim sistemimizde özellikle son yıllarda yapılan çalışmaların bütününde birey esas alınmaktadır. Eğitim sisteminin de en önemli unsuru olan bireyler (öğrenen) arasındaki çeşitli farklılıklar olduğunu belirtmek mümkündür. Bir eğitimci olarak amacımız bu farklılıkların önemini kavrayıp bireylerin sahip oldukları bu özellikleriyle eğitim ortamında istenilen hedeflere ulaşmayı sağlamaktır. Farklı fiziksel özellikle sahip bireylerin aynı zamanda farklı ilgi, yetenek ve zekâya sahip olduğunu anlayıp eğitim alanındaki çalışmalarında bu durumu göz önünde bulundurmak eğitimciler açısından oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Nisan 9th

Yumurtlama Gecikmesine Neden Olan Faktörler

Bir kadının adet döngüsü 28-32 gün arasında olur. Bazen bu süre daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Aslında yumurtlama dönemi hesaplaması son adet tarihinin ilk gününden önünüzdeki ilk 12-16 gün aralığında yapılır. Çoğu kadında adet döngüsünün 11 ve 21’inci günleri arasında yumurtlama olur. Yumurtlama döngüsünü takip etmek çok önemlidir. Eğer gebe olduğunuzdan şüphelenerek doktora giderseniz, doktorunuz size kesinlikle son adet döngüsü süresi hakkında soru soracaktır. Çünkü ne kadar süredir hamile olduğunuzun hesaplaması son adet dönemi temel alınarak beklenen adet dönemine göre yapılır.

Bazen yumurtlama (ovulasyon) zamanında olmayabilir. Bunun arkasında yatan ana neden kısırlık olabilir. Ancak normal yumurtlama döngüsünü bozan birçok faktör vardır. Bu faktörler şöyledir:

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Anne olmak isteyen birçok kadın hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce kendi içgüdüleri ile belirtilerden emin olmak isterler ve ardından testleri uygulamaya karar verirler. Sizler de kan veya idrar testi yaptırmadan önce hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında yer alan 12 yöntem ile “hamile miyim?” sorusunun yanıtı alabilirsiniz.

Tahmin edilen regl tarihinde iki haftalık bir gecikme olduktan sonra, evde yapılan hamilelik testlerinden alan bayanlar ilk denemede negatif cevap alabiliyorlar. Hamilelik belirtileri bu süreçte devam ediyor ve bir hafta sonra yeniden test alan bayanlar sonucun bu sefer de pozitif olduğunu görüyorlar. Tüm bu hamilelik testi denemeleri bazen bayanlar için sinir bozucu olabiliyor.

Enfeksiyona Bağlı Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Bazı basit önlemler alarak enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Vajinal enfeksiyonlardan uzak kalmak için aşağıda yer alan maddeleri dikkate alın.

Vajinal hijyen için kullandığınız sabun, ped ya da diğer kozmetik ürünlerde kokusuz ve deodorant bulunmayanlar arasından seçim yapın.

İç çamaşırlarınızı kaliteli ve bakterileri yok eden deterjanlar ile yıkayın. Cildinizi tahriş edebilecek herhangi bir temizlik malzemesi kullanmayın.

Banyo yaparken parfümlü duş jeli ve benzeri ürünler kullanmayın. Köpüklü, kokulu sabunlu suda banyo yapmayın.

İlişkiye girmeden önce iki tarafın da hijyen kurallarına uyması oldukça önemlidir.

Vajinal bölgeyi sürekli temiz ve kuru tutun.

Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

Erken gebelikte beyaz akıntı normal olsa da, herhangi bir kötü koşulu önlemek için gereken özeni göstermelisiniz. Basit önlemler alarak hamilelikte beyaz akıntı sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu önlemler şöyledir:

Sık sık iç çamaşırı değiştirin.
Kokusuz iç çamaşırı kullanın.
Parfümlü banyo köpüğü, kokulu mendil ya da vajinal deodorantlar kullanmayın.
Vajinal bölgeyi temizlemek için kokusuz sabun veya vajinal yıkama ürünleri kullanın.
Dış genital bölgeyi temiz ve kuru tutun.

Anormal Vajinal Akıntı

Bazen beyaz akıntı ciddi bir sorun teşkil edebilir. Aşağıda yer alan değişiklikleri gözlemlerseniz, doktorunuza danışın.

Sarı, yeşil köpüklü akıntı
Kalın ve lor gibi akıntı
Hoş olmayan koku
Sulu akıntı
Kaşıntı
Ağrı
İdrar yaparken veya ilişki sırasında ağrı

Yukarıda yer alan belirtiler çerçevesinde doktorunuza başvurduktan sonra, ortak bazı risk faktörleri değerlendirilerek bakteriyel vajinozis, klamidya enfeksiyonu ya da mantar olma ihtimali üzerinde durulur. Doktorunuz tanı sonrasında enfeksiyon tedavisi önerebilir. Eğer hamilelikte beyaz akıntı olması durumunda tedavi edilmezse, düşük veya erken doğum riski artabilir.

Ayrıca erken gebelikte kahverengi akıntı da fark edebilirsiniz. Hamilelikte lekelenme veya vajinal kanama olursa, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Beyaz vajinal akıntı bayanların aklına “hamile miyim?” sorusunu getirir. Beyaz akıntı genellikle normal bir durumdur. Her kadın hamile olsun ya da olmasın ergenlik aşamasından menopoza kadar beyaz akıntı sorunu yaşayabilir. Akıntının miktarı ve kıvamı kadından kadına değişir.

Çoğu kadın beyaz ve süt kıvamında vajinal akıntı deneyimi yaşar. Bazen süt renginde ya da daha açık renkte olabilir. Nadir koşullarda sarı veya kırmızı renkte olur. Beyaz akıntı bulaşıcı bir hastalık ile ilişkili değildir, çok nadiren koku da meydana gelebilir. Akıntı hamilelik boyunca artar ve bu durum tamamen normaldir.

Taze sıkılmış meyve suyu nasıl saklanır?

Taze sıkılmış meyve suyu vitamin ve mineraller açısından son derece zengindir. Ancak taze sularının vitamin değerinin korunması için hemen tüketilmesi öneriliyor. Bu nedenle meyve suyunun bekletilmemesi önemlidir. Uzun süre bekleyen meyve sularının içindeki özellikle C vitamini okside (sirkeleşme) olabilir.

Vajinal Akıntılardan Korunma Yolları

-Vajina içi hiç bir zaman yıkanmamalı. Vajen içini yıkamak asit PH'ı değiştirecek ve oradaki doğal ortamı bozarak laktobasilleri sayıca azaltarak zararlı mikroplara bir üreme ortamı sağlayacaktır. Hele hele vajen içi sabunla asla yıkanmamalıdır.

Normal banyo sırasında vajen içine kaçan su miktarı önemsiz olmakla birlikte, vajenin içinin basınçlı su ile yıkanması (vajinal duş) aynı sebeplerden ötürü önerilmemektedir.
-Banyodan sonra dış genital bölge havlu ile kurulanır.
-Genital sprey, parfüm katkılı ped ve tampon, parfüm katkılı prezervatifler kullanılmamalı.
-İç çamaşır günlük değişmeli ve sentetik değil, pamuklu olanları tercih edilmelidir.
-Yüzme ve ağir eksersizler sonrası iç çamaşır veya mayo değiştirilir. Üstte kurumamalı.

Vajinal Akıntılar İçin Pratik Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemler iltihaplanmayı önleyici, mikropların üremesini engelleyici, büzücü ve doku sıkılaştırıcı olarak etki ederler.

*-Pamukçuğa karşı vücudu koruyabilecek bakterileri artıracağından, doğal yoğurt yemek yararlı olabilir. Yoğurdu doğrudan vajinaya uygulamak da iyi gelebilir.

*-50 gr civan percemi, 50 gr aslan pençesi(tırtıklı), 50 gr sinirli otu, 50 gr altın otu, 25 gr ısırgan tohohumu (erkek)

HAZIRLANILIŞI : Bitkiler toz haline getirilerek kullanılmalıdır. (bitkilerin birbirleriyle iyice karışması için toz haline getirilerek kullanılmalıdır) Karışım sabah ve akşam günde iki defa bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı atıldıktan sonra 5 dakika bekletilir daha sonra süzülerek içilir en az 20 günlük bir kullanım gerektirir.